CZĘSTOCHOWA · SPIAZZI · VERONA · SAN GIMIGNANO · ASYŻ · CASCIA · RZYM · WATYKAN · AMASENO · NEAPOL – CASTELLABATE · PAOLA · LECCE · BARI · MOLFETTA · MONTE SANT’ ANGELO · GROTY SKALNE – SAN GIOVANNI ROTONDO · SERRACAPRIOLA · MANOPPELLO · LORETO · PADWA

 

PROGRAM RAMOWY 14 DNI

 

DZIEŃ 1    

Zbiórka uczestników w Żalnie o 11:30 – Msza św. Wyjazd ok. 12:45. Przejazd do Świecia i wyjazd ok. 14:00. Przejazd do Częstochowy. Pobyt w sanktuarium. Obiadokolacja. Udział w Apelu Jasnogórskim. Przejazd na nocleg.

DZIEŃ 2    

Śniadanie. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Spiazzi.

DZIEŃ 3    

Śniadanie. Udamy się do prześlicznego sanktuarium Madonna della Corona położonego na stromej ścianie skalnej przy zboczu góry na wysokości 774 m n.p.m. Nazwa della Corona nadana została od pięknego usytuowania w koronie alpejskich szczytów. Sanktuarium to w 1988 r. nawiedził papież bł. Jan Paweł II. Pokonując kolejne podejścia na szlaku zatrzymamy się na stacjach drogi krzyżowej. Sylwetki z brązu naturalnych rozmiarów przedstawiają poszczególne sceny męki Chrystusa. Kontynuacja przejazdu do Verony. Zwiedzanie centrum historycznego – rzymski amfiteatr Arena z I w. n.e., gdzie do dziś wystawiane są spektakle operowe, plac delle Erbe, bazylika św. Zenona, most Castel Vecchio, plac dei Signori, słynny balkon Julii. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Montecatini Terme.

DZIEŃ 4    

Śniadanie. Przejazd do San Gimignano słynącego z czworokątnych wież. Zobaczymy m.in.: dawną katedrę, a obecnie kolegiatę Santa Maria Assunta z XII w. z freskami Bartolo di Fredi, Piazza della Cisterna i Piazza del Duomo. Przejazd do Asyżu. Nawiedzimy Bazylikę św. Franciszka – zobaczymy kościół górny ze słynnymi freskami Giotta z życia Świętego oraz kościół dolny z kryptą, gdzie złożone jest ciało św. Franciszka. Ponadto zobaczymy Bazylikę św. Klary. Czas wolny – możliwość relaksu na średniowiecznej starówce. Obiadokolacja i nocleg w Asyżu lub okolicy.

 

DZIEŃ 5  

Śniadanie. Przejazd do Bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Zobaczymy Porcjunkulę – pierwszy kościół Braci Mniejszych i celę, w której zakończył swe życie św. Franciszek. Kontynuacja przejazdu do Casci – miasta św. Rity. Nawiedzimy Sanktuarium św. Rity znane z cudu eucharystii. Przejazd na obiadokolację i nocleg w Rzymie.

DZIEŃ 6    

Śniadanie. Udamy się do Watykanu. Nawiedzimy Bazylikę św. Piotra. W centralnej części kościoła przed kryptą znajduje się ołtarz główny, tzw. papieski a nad nim wykonany z brązu barokowy baldachim projektu Berniniego. Do naw bocznych przylegają liczne kaplice, w tym kaplica z Pietą Watykańską – rzeźbą Michała Anioła, a obok Kaplica Krucyfiksu. W kaplicy św. Sebastiana pomodlimy się przy grobie Św. Jana Pawła II. Kolejno udamy się na Lateran. Przejście do Bazyliki św. Jana – najważniejszej świątyni kościoła rzymskokatolickiego, pierwszej i najstarszej bazyliki chrześcijaństwa. Świątynia jest katedrą biskupów Rzymu – papieży. Ołtarz główny od góry wieńczy gotycki baldachim, wykonany podczas pontyfikatu papieża Urbana V w 1367 r. Zobaczymy także kaplicę San Lorenzo i Święte Schody. Przejazd w okolice Koloseum. Spacer do Forum Romanum. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7    

Śniadanie. Przejazd do Amaseno. Spacer po mieście. Zobaczymy m.in.: Sanktuarium dell’ Auricola, zamek Amaseno, Collegiata di Santa Maria Assunta. Przejazd do Neapolu. Zwiedzanie historycznej części miasta, która została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nawiedzimy m.in. katedrę św. Januarego, patrona miasta, gdzie znajduje się baptysterium z V wieku. Czas wolny na Piazza Plebiscito ze wspaniałym widokiem na Wezuwiusz, Zatokę Neapolitańską i Capri. Przejazd do Castellabate – miasteczka tarasowo położonego na wysokim wzgórzu, zawieszonego tuż nad długimi, piaszczystymi plażami. Udamy się na spacer po wąskich uliczkach, zobaczymy m.in. średniowieczny zamek. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Paoli.

DZIEŃ 8    

Śniadanie. Przejazd do miasteczka Paola – podczas spaceru zobaczymy m.in. grotę, którą zamieszkiwał św. Franciszek. Przejazd do Lecce – miasta znanego jako „Florencja południa” ze względu na cenną barokową zabudowę oraz liczne zabytki z okresu cesarstwa rzymskiego. Nawiedzimy Kościół Santa Croce wybudowany w stylu barokowym. Kościół posiada przepiękną fasadę z trzema portalami i czterema rozetami. Nad wejściem znajduje się balkon, a nad nim liczne rzeźby świętych. Nawiedzimy także kościół San Matteo. Kościół jest przykładem baroku rzymskiego. Zobaczymy pięknie ozdobiony ołtarz Jezusa wewnątrz świątyni. Obiadokolacja i nocleg w Lecce.

DZIEŃ 9    

Śniadanie. Dzień przeznaczony na odpoczynek nad morzem. Możliwość korzystania z lokalnych atrakcji. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 10 

Śniadanie. Przejazd do Bari. Nawiedzimy romańską bazylikę Św. Mikołaja. W bazylice złożono relikwie Św. Mikołaja, przywiezione z Turcji do Bari. O kulcie patrona świątyni przypominają zgromadzone we wnętrzu liczne dzieła sztuki. W kościele znajduje się też nagrobek królowej Polski, Bony – żony Zygmunta Starego, pochodzący z  1593 roku. Spacer po starówce z krętymi uliczkami i pałacem Sforzów z XVI w. Przejazd do Molfetty. Spacer po mieście, zobaczymy m.in. port i starą katedrę. Przejazd do Monte Sant’ Angelo – miejsca, które dało początek kultowi św. Michała Archanioła. Modlitwa w grocie św. Michała Archanioła. Następnie udamy się na wybrzeże półwyspu Gargano, gdzie podziwiać groty skalne powstałe w wyniku krasowienia. Przejazd na obiadokolację i nocleg do San Giovanni Rotondo.

DZIEŃ 11 

Śniadanie. Przejazd do San Giovanni Rotondo. nawiedzenie Sanktuarium św. Ojca Pio – miejsca, w którym Święty spędził większość życia. Udamy się do świątyni klasztornej Matki Bożej Łaskawej, w której o. Pio otrzymał stygmaty. Przejście do starej części klasztornej, gdzie znajduje się muzeum, a w nim cela Świętego. Nawiedzimy nowy kościół, w którym wystawione jest ciało o. Pio w kryształowej trumnie – czas na modlitwę i zadumę. Następnie przejazd na plaże Adriatyku – czas wolny na odpoczynek. Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

 

DZIEŃ 12 

Śniadanie. Przejazd do Serracapriola. W wybudowanym w XVI w. konwencie kapucyńskim przeżywał swój nowicjat Brat Pio – przyszły święty stygmatyk i jeden z największych wspomożycieli w walce ze złem. Także tutaj, w wieku XVI i XVII w. posługiwał inny wielki egzorcysta uzdrawiający wielu z opętania, także do dziś – Ojciec Matteo d’Agnone, którego doczesne szczątki złożono w prezbiterium tutejszego kościoła. Przejazd do małej osady Manoppello, założonej przez Longobardów. Nawiedzimy świątynię Volto Santo z zachowaną chustą św. Weroniki z podobizną Chrystusa. Papież Benedykt XVI odwiedził sanktuarium Volto Santo w dniu 1 września 2006 – była to pierwsza wizyta papieska w Manoppello. Z kolei udamy się do Loreto. Nawiedzimy Sanktuarium św. Domku, niezwykłą relikwię – nazaretański domek, w którym dorastała Maryja, a potem także mały Jezus. Zobaczymy też pobliskie kaplice i kapliczki, w tym kaplicę polską. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Loreto.

DZIEŃ 13 

Śniadanie. Przejazd do Padwy. Przejście przez Prato della Valle. Nawiedzimy Bazylikę św. Justyny, gdzie według tradycji, pochowany jest św. Łukasz Ewangelista. Starówką dojdziemy do Bazyliki św. Antoniego, zwaną „Cudem Padwy” z sarkofagiem Świętego oraz kaplicą polską. Spacer po mieście. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Tarvisio.

DZIEŃ 14 

Śniadanie. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.

 

TERMIN:  14 – 27.07.2019

CENA:      

Ilość osób 35 40 45
cena 3660 zł 3540 zł 3440 zł

 

ZAPEWNIAMY:

  • komfortowy przejazd na całej trasie,
  • 13 noclegów w hotelach **/*** pokoje 2-3 os. z łazienkami,
  • 13 śniadań, 13 obiadokolacji,
  • opiekę i informację turystyczną pilota,
  • ubezpieczenie KL + Assistance z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2000 €, do 10 000 zł w RP,
  • opłatę na TFG

UWAGI:

  • wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych
  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
  • dokument: dowód osobisty lub paszport
  • na bilety wstępu, nagłośnienie, wjazdy do miast, opłaty drogowe, parkingi, przewodników lokalnych i inne wydatki programowe – ok. 150 €